اصول نظافت پارکینگ - مواردی که حتما باید رعایت کنید! - بانی پاک ماشین

اصول نظافت پارکینگ – مواردی که حتما باید رعایت کنید!

امروزه کمتر ساختمان یا منزلی وجود دارد که فاقد پارکینگ باشد. شما در هنگام ورود به منزل یا هر مجتمع مسکونی، ابتدا با پارکینگ مواجه میشوید. شاید به نظر برسد که این مکان­ها جدا از فضای داخلی هستند؛ اما این یک تفکر اشتباه است! پارکینگ و فضای داخلی به صورت بهم پیوسته روی هم تاثیر میگذارند. پارکینگ­ها محل­ پر رفت و آمدی هستند و تمیزی آن­ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. زیرا تردد اتومبیل ها در این محیط ها سبب شده تا آلودگی­های ناشی از آن­، محیط پارکینگ را آلوده کرده و حتی باعث ایجاد خطراتی نیز بشوند.
رعایت اصول نظافت پارکینگ به دلیل اینکه این مکان‌ها محل اشتراک بین عده زیادی هستند و همچنین میزان آلودگی زیادی دارند، از اهمیت بالایی برخوردار است. از آنجایی هر کاری آداب خاص خودش را می ­طلبد؛ در این مقاله قصد داریم درباره اصول نظافت پارکینگ صحبت کنیم و ابزار و وسایل مکانیزه شده که کار را برای ما راحت تر میکنند را معرفی کنیم.

اصول نظافت پارکینگ

1. خالی کردن پارکینگ از ساکنین و ماشین ها

در ابتدا لازم است که پارکینگ خالی از هرگونه اتومبیل یا افراد باشد؛ چرا که وجود هر کدام از آن­ها سبب می‌شود که هم مراحل نظافت به درستی پیش نرود و هم ممکن است اتومبیل­ها در طی مراحل شستشو آسیب ببینند.

2. خاک روبی کردن پارکینگ

در مرحله بعدی باید آشغال های خشک و بزرگ توسط جارو از روی سطح زمین جمع بشوند برای این کار از دستگاه سوئیپر می­توان بهره جست. سوئیپر یک جارو است که مکانیزه شده است و دو برس در کنار و یک برس در قسمت مرکزی به صورت سیلندر دارد. این وسیله برای پارکینگ هایی با ابعاد بزرگ قابل استفاده است.

3. شستشوی دیوارهای پارکینگ

در اصول نظافت پارکینگ، دیوارها نیز به اندازه ی پارکینگ آن برای شستشو اهمیت دارند. تردد اتومبیل­ها در این مکان باعث میشود که آلودگی­های ناشی از خودروها مثل دود، روی دیوارها برای مدت‌های طولانی انباشته شوند و این مسئله باعث چرک شدن و ظاهر زشت دیوار می­شود. برای نظافت دیوارها می توان از جاروبرقی­های صنعتی در این راه بهره جست. تمیزی گوشه های دیوار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در صورتی که جنس دیواره‌ها از سنگ یا دیگر متریالی که در برابر آب مقاوم هستند ساخته شده باشد، با خرید واترجت صنعتی می­توان به راحتی این دیوارها را شستشو کرد.

4. نظافت کف پارکینگ

بعد از انجام مراحل قبلی نوبت به شستشوی کف می رسد. برای اینکه این محیط ها دارای ابعاد وسیعی هستند، برای سهولت در کار می‌توان از اسکرابر یا کف شوی صنعتی استفاده کرد. اسکرابرها توانایی این را دارند که در مدت زمان کوتاهی کف پارکینگ را شستشو و خشک کنند. البته برای شستشوی پارکینگ­های کوچک می‌توان از وسیله هایی مثل شلنگ آب و جرم­گیر معمولی نیز استفاده کرد. لاستیک­های اتومبیل بعد از مدتی بر روی سطح پارکت کف پارکینگ آثاری به جا میگذارند برای پاک کردن این ردها می توان از محلول گامازول استفاده کرد که این حلال به راحتی لکه ها را پاک میکند. شما می­توانید با خرید کف شوی صنعتی مناسب با ابعاد پارکینگ خود، کار پر زحمت نظافت را بر عهده این دستگاه بگذارید.

چرا نظافت پارکینگ به صورت مکانیزه بهتر است؟

چرا نظافت پارکینگ به صورت مکانیزه بهتر است؟

 • مهمترین مزیتی که این روش نسبت به روش‌های سنتی قدیمی دارد این است که: می‌تواند در مدت زمان کوتاهی ابعاد وسیعی را نظافت کرده و این خود به نوعی صرفه جویی در وقت به حساب می‌آید و این افزایش سرعت باعث کاهش کیفیت پایانی نمی­شود.
 • در دورانی که صرفه جویی در مصرف آب اهمیت ویژه­ای دارد، استفاده از این دستگاه­ها کمک شایانی به این مسئله می کند؛ چرا که میزان آب مصرفی در این دستگاه­های مکانیزه، در کمترین میزان و در اندازه مورد نیاز است.
 • استفاده از آب با درجه بالا سبب می شود که علاوه بر تمیز شدن کف زمین و دیواره ها، ضدعفونی نیز بشوند.
 • شستن به شیوه سنتی باعث می­شود آلودگی ها به درستی پاک نشوند؛ باقی ماندن آنها بر درز های دیوار یا کف پس از مدتی سبب خورده شدن و از بین رفتن سطوح می­شود. طراحی این دستگاه ها به گونه ای است که در هنگام شستشو آسیبی به کف و دیواره‌ها وارد نمی‌کند و به درستی آن را پاکسازی می­کنند و از این طریق عمر سطوح بیشتر میشود.
 • پس از شستشو به روش سنتی محل هایی که مورد نظافت قرار گرفته اند همواره خیس بوده و موجب تصادفات و لغزیدن اتومبیل ها و ساکنین می شوند؛ اما ابزارهای مکانیزه شده بعد از شست و شو توانایی خشک کردن سطوح را نیز دارند که این مسئله به خودی خود این حوادث احتمالی را کاهش میدهد.
 • در اصول نظافت پارکینگ، استفاده از ابزارها و روش­های مکانیزه شده باعث کاهش نیروی خدماتی نیز می شود.

ابزار های مورد نیاز برای نظافت پارکینگ

ابزار های مورد نیاز برای نظافت پارکینگ

امروزه ابزار­های صنعتی مناسبی در جهت نظافت پارکینگ به صورت پیشرفته وجود دارد که هم در سرعت مراحل نظافت تاثیر گذارند و هم در نهایت محیط تمیزتری به شما تحویل میدهند. از جمله این دستگاه­ها می­توان به واترجت، اسکرابر و سوئیپر اشاره کرد.

اسکرابر

دستگاه ­کف­شوی صنعتی یا اسکرابر، مسئولیت شستشوی سطح کف پارکینگ را بر عهده دارد. این وسیله، آب را از مخزن داخلی خود با سرعت زیاد به بیرون می­فرستد و توسط یک سری برس­هایی که روی آن تعبیه شده، نظافت کف را انجام میدهد. اسکرابرها یکی از محبوب­ترین ابزار آلات برای نظافت پارکینگ به حساب می‌آیند. علت آن تمیزکاری در مدت زمان کوتاه و در عین حال با کیفیت توسط موتورها و برس­های تعبیه شده روی آن است.
اسکرابرها دارای ابعاد متنوعی هستند که با توجه به ابعاد مورد نظر برای نظافت انتخاب میشوند. برای ابعاد بزرگتر مدل­های خودروی کف شوی و برای ابعاد کوچک­تر اسکرابر دستی استفاده میشود. گاهی اتومبیل‌ها روغن ریزی دارند یا ممکن است لاستیک­ها بر روی سطح کف پارکینگ رد بیاندازد؛ برای پاک کردن این نوع آلودگی می توانید مخزن این دستگاه را با حلال مناسب پر کرده و شستشو را انجام دهید. همچنین به علت توانایی بالای این دستگاه بر سطح های شیب دار در پارکینگ‌های طبقاتی بسیار مناسب­اند.

سوئیپر

جاروبرقی صنعتی یا سوئیپر برای خاک روبی و جمع آوری زباله هایی که روی سطوح هستن استفاده می­شود. ویژگی ظاهری دستگاه سوئیپر وجود دو یا سه برس در کناره ها و وجود یک برس در مرکز است که توسط همین برس­ها عملیات پاکسازی را انجام می­دهد. قدرت بالای این دستگاه به قدری است که تنها با یکبار فعالیت، تمام آلودگی را جمع میکند. همچنین وجود مکش در این دستگاه باعث می‌شود که در حین انجام کار آلودگی‌ها دوباره به محیط بر نگرداند. برای پارکینگ ها با وسعت بالا سوئیپر خودرویی مناسب است و برای محیط‌های کوچکتر مدلهای دستی کاربردی تر هستند. در انواع مدل خودرویی دارا بودن ویژگی هایی مثل استحکام و ساختار درست و همچنین وجود مکش­های گرد و غبار سبب می‌شود تا نسبت به دیگر مدل­های سوئیپر، مناسب تر و کاربردی تر باشد.

واترجت

شیوه شست و شو در این دستگاه به ­نحوی است که آب را با فشار زیاد به بیرون می­راند و توسط آن آلودگی­ ها را از بین می­برد. واترجت‌ها صنعتی در سه نوع مختلف یافت می­شوند. این مدل­ها بر اساس دمای آب مورد نظر، فشار آبی که خارج میشود و همچنین منبع آبی که واترجت به آن متصل است دسته بندی می­شود. از مزیت­های واترجت این است که می­تواند قدیمی ترین لکه ها و سرسخت ترین آلودگی ها را از بین ببرد.
همچنین توانایی این را دارد که بخش عمده ای از آلودگی­ های درزها را و گوشه ها، که دسترسی به آن سخت است را از بین ببرد. استفاده از واترجت‌ها باعث صرفه جویی در مصرف آب میشود؛ چرا که خروجی آب از دستگاه واترجت بسیار کمتر از میزان شلنگ معمولی است و در عین حال شدت فشار در این نوع دستگاه ها سبب میشود که همزمان آلودگی‌ها به صورت کامل از بین برود.

جمع بندی

اصول نظافت پارکینگ یکی از مهمترین مسائلی است که باید رعایت شوند. در این مقاله به معرفی ابزارهای مورد نیاز برای تمیزکردن پارکینگ پرداختیم که شما میتوانید برحسب نیاز آنها را تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس : تهران - خیابان شهید مطهری - خیابان سهروردی شمالی - کوچه تهمتن - پلاک 6 - واحد 20

تلفن :09125148782 - 09121191202 - 02188754228 - 02188754229

ایمیل : info@banipak.com

 • عضویت در خبرنامه

  دریافت اطلاعات دوره ای و دعوتنامه ها

 • ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 • کلیه امتیاز سایت متعلق به بانی پاک میباشد.