ساده ترین روش شستشوی استخر در کمترین زمان! - بانی پاک ماشین

ساده ترین روش شستشوی استخر در کمترین زمان!

استخر‌ها یکی از مکان‌های ورزشی-تفریحی نسبتا شلوغ به شمار می‌روند که در فصول گرم حتی خنک و سرد سال نیز، افراد زیادی تمایل به استفاده از آن‌ها دارند. به دلیل اینکه آب درون استخر به طور مستقیم با پوست انسان در تماس است، مهم است که از جدیدترین و بهترین شیوه‌ها برای شستشوی استخر استفاده شود.
یکی از شیوه‌های جدید برای شستشوی استخر، استفاده از دستگاه‌های مکانیزه نظیر واترجت صنعتی و… می‌باشد. در ادامه، به بررسی اهمیت و روش‌های نظافت استخر و مزایای شستشوی مکانیزه آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید…

شستشوی استخر چه اهمیتی دارد؟

شستشوی استخر چه اهمیتی دارد؟

یکی از مهم‌ترین عناصر استخر، آب است. آب درون استخر، مخصوصا در استخر‌های سرباز که در فضاهایی نظیر باغ قرار دارند، به دلیل وجود گرد و غبار و آلاینده‎های محیطی، همواره در معرض آلودگی قرار دارد. به همین دلیل، معمولا برای ضد عفونی آب استخر و جلوگیری از ایجاد جلبک و خزه، به آن املاحی نظیر کلر را اضافه می‌کنند.
با این حال، کلر اضافه شده به آب، نمی‌تواند برای همیشه آب استخر را ضدعفونی کرده و از ایجاد جلبک‌ها جلوگیری نماید؛ مخصوصا اگر استخر مورد نظر در سالن ورزشی-تفریحی قرار داشته باشد و مراجعین زیادی از آن استفاده نمایند.
قطعا هیچ شخصی دوست ندارد در استخری که پر از جلبک و خزه است شنا کند. تمیز بودن استخر، علاوه بر اینکه بر زیبایی فضا می‌افزاید، باعث حفظ سلامت افرادی که در آن شنا می‌کنند می‌شود. همچنین، هر چه نظافت استخر با دقت بیشتری انجام شود، سلامت کاشی‌ها و سایر مصالح آن تضمین شده و طول عمر آن‎ها بیشتر می‌شود. از طرفی، اگر کف و دیواره‌های استخر به درستی از خزه و جرم‌ها پاک نشود، تعویض آب کمک زیادی به حفظ ظاهر آن نمی‌کند؛ چرا که آب تمیز، جرم‌ها را بهتر نشان می‌دهد! در نتیجه، بهتر است برای حذف چنین اجرامی، خرید اسکرابر را مد نظر داشته باشید.
از طرف دیگر، بیماری‌های پوستی، گوارشی، تنفسی و حتی بیماری‌های داخلی زیادی وجود دارند که می‌توانند از طریق آب آلوده منتقل شوند. از این رو، شستشوی مداوم استخر‌ها کمک می‌کند تا از انتقال و ابتلا به این بیماری‌ها، تا حد زیادی جلوگیری شود. بدین منظور، بسیاری از صاحبین پارک‌های آبی و استخر‌ها، برای انجام نظافت محوطه، اقدام به خرید واترجت صنعتی می‌کنند تا این کار را در مدت زمان کمتر و با کیفیت بهتری انجام دهند.

✔️ مطالعه بیشتر: بررسی مزایا اسکرابر نسبت به نظافت دستی

روش‌های شستشوی استخر

روش‌های شستشوی استخر

شستشو و نظافت استخر، به دو روش سنتی و مکانیزه انجام می‌شود.
در روش سنتی، فرد با استفاده از وسایلی نظیر کاردک، اسکاج، تی و… اقدام به تمیز نمودن استخر می‌کند. اگر استخر بزرگ باشد و برای نظافت آن تعداد افراد کمی در دسترس باشند، کار تمیز کردن و شستشوی استخر بسیار زمان‎بر و خسته‌کننده خواهد بود. علاوه بر این، حجم آب و مواد شوینده مصرفی در شستشوی سنتی بسیار بیشتر از شستشوی مکانیزه است.
در شستشوی مکانیزه، با استفاده از ماشین‎آلاتی نظیر سوییپر، واترجت و… شستشوی محوطه و داخل استخر را در مدت زمان بسیار کم و با دقت و ظرافت بیشتری انجام می‌دهند. به عنوان مثال، چنانچه کف و دیواره‌های استخر مملو از اجرام و چربی باشد، می‌توان با استفاده از بخارشوی صنعتی، به راحتی سطوح را با بخار آب داغ تمیز و ضدعفونی نمود. دستگاه‌های نظافت صنعتی مانند واترجت، جریان بسیار باریک آب را با قدرت و شدت زیاد پرتاپ می‌کنند و می‌توانند در کسری از دقیقه، سطح وسیعی را بدون دخالت دست و مصرف مواد شوینده خاص، تمیز کنند.
در نتیجه، علاوه بر صرفه‎جویی در زمان، آب و مواد شوینده، تعداد کارگران لازم برای نظافت نیز کاهش می‌یابد.

✔️ مطالعه بیشتر: معرفی بهترین تجهیزات نظافتی برای محیط اداری

شستشوی استخر با واترجت صنعتی

شستشوی استخر با واترجت صنعتی

دستگاه واترجت صنعتی، کاربرد‌های زیادی دارد و می‌توان از آن، برای شستشوی پارک‌ها، خیابان‌ها، کارخانه‌ها و… در سطح وسیعی استفاده نمود. این دستگاه، به دلیل مقاومت و طول عمر بالایی که دارد، مورد توجه صاحبین مشاغل زیادی قرار گرفته است.
یکی از کاربردهای این دستگاه، شستشو و نظافت استخر‌ها و پارک‌های آبی است. وجود انواع میکروب‌ها و قارچ‌ها در چنین مکانی و همچنین خزه و جلبکی که دائما در گوشه و کناره‌ها رشد می‌کنند، باعث شده که برای نظافت بهینه، از دستگاه‌های صنعتی نظیر واترجت استفاده شود.
عدم نیاز به استفاده از مواد شوینده‌ای که عموما باعث ایجاد حساسیت‌ها و واکنش‌های پوستی-تنفسی می‌شود، باعث شده که استفاده از واترجت صنعتی هم برای نظافت‎گران و هم برای افرادی که از استخر استفاده می‌کنند، مطلوب باشد.
از طرف دیگر، به دلیل زیاد بودن مساحت استخر و محوطه اطراف آن، به حجم آب بسیار زیادی برای نظافت آن نیاز است. با کمک دستگاه واترجت صنعتی که آب را با فشار زیاد خارج می‌کند و سرسخت‌ترین جرم‌ها و آلاینده‌ها را از سطح جدا می‌کند، دیگر نیازی به مصرف آب زیاد نخواهید داشت.
همچنین، از آنجایی که در اکثر پارک‌های آبی و استخر‌ها، وسایل بازی کودکان مانند سرسره و… وجود دارد، به یک وسیله برای نظافت دورادور و اصولی نیاز خواهید داشت؛ چرا که اکثر این وسایل بازی، اشکال پیچیده‌ای دارند و نظافت آن‌ها کار مشکل و زمان‎بری خواهد بود.

✔️ مطالعه بیشتر: راهنمای کامل نظافت مبل و‌ نکات کلیدی آن

انواع دستگاه واترجت صنعتی

انواع دستگاه واترجت صنعتی

واترجت‌ها از نظر فشار کاری، به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند.
دسته اول، دستگاه‌هایی هستند که فشار آب خروجی‌شان کمتر از 250 بار است و با نام‌های کارواش دستی یا کارواش خانگی شناخته می‌شوند. از کارواش دستی، برای شستشوی مکان‌های عمومی، استخر‌ها و حتی شستشوی خودرو استفاده می‌شود.
دسته دوم، شامل واترجت‌هایی هستند که فشار کاری 250 تا 100 بار را تحمل می‌کنند و با نام‌های واترجت صنعتی یا کارواش صنعتی شناخته می‌شوند. از این دستگاه‌ها، معمولا در صنایع و کارخانه‎های مختلف استفاده می‌شود.
دسته سوم، شامل واترجت‌های فوق فشار قوی هستند که فشار بار 1000 تا 3000 دارند و معمولا از آن‌ها برای مصارف صنعتی مانند تخریب بتن استفاده می‌شود.

✔️ مطالعه بیشتر: نظافت باشگاه ورزشی و مهم ترین نکات آن

مراحل شستشوی استخر با کارواش خانگی

مراحل شستشوی استخر با کارواش خانگی

واترجت یا کارواش خانگی، دارای یک پمپ فشار قوی است که می‌تواند آب با فشار معمولی را به عنوان ورودی تحویل گرفته، و آن را به فشار بسیار زیاد به بیرون پرتاب کند. کار با این دستگاه بسیار ساده بوده و به هیچ نوع مهارت خاصی نیاز ندارد. شما با در دست گرفتن قسمت تفنگی آن و فشار دادن ضامن که معمولا به شکل دکمه تفنگ است، می‌توانید جرم و آلودگی‌های استخر را پاک نمایید. با توجه به اینکه فشار آب دستگاه زیاد است، بهتر است فاصله خود با سطح مورد نظر را حفظ کنید.
قبل از هر چیزی، باید دستگاه واترجت مناسب را از یک فروشگاه مطمئن تهیه نمایید. اعتبار فروشگاه، خدمات پس از فروش و گارانتی آن را تضمین می‌کند.
شرکت بانی پاک با بیش از 20 سال سابقه درخشان در زمینه واردات و عرضه ماشین‎آلات نظافتی صنعتی، توانسته در زمینه ارائه خدمات به مشتریان و تامین نیاز‌های بازار، رزومه درخشانی کسب کند. با خرید واترجت صنعتی از بانی پاک، علاوه بر مشاوره با متخصصین، می‌توانید انواع لوازم و قطعات یدکی را در کمترین زمان و با بهترین کیفیت ممکن دریافت نمایید.
پس از تهیه واترجت صنعتی که دارای ساختار ایمن و قطعات با کیفیت بالا است، نوبت جمع‌آوری وسایل اضافی نظیر نیمکت، صندلی و… از اطراف استخر است. در مرحله بعد، می‌بایست آب استخر را خالی نموده و تمامی زباله‌ها را با استفاده از جارو یا تی، از محوطه اطراف و درون آن خالی کنید.
پس از اتصال واترجت به برق، بهتر است ابتدا دستگاه را روی فشار کم تنظیم نموده و آن را روی قسمتی از سطح آزمایش کنید تا آسیبی به مصالح وارد نشود. سپس، به تدریج فشار آب را زیاد کرده و روی بیشترین فشاری که به سطح آسیبی نمی‌زند نگه دارید و بقیه سطوح را به آرامی تمیز نمایید.
برای اینکه مصالح بین فضای خالی کاشی‌ها جدا نشوند، می‌بایست از پاشیدن مستقیم فشار آب قوی بر روی این نواحی خودداری نمایید. در پایان، می‌توانید لجن‌های باقی مانده را با استفاده از نازل زمین شوی و یا با استفاده از یک تی به سمت خروجی فاضلاب هدایت کنید.

✔️ مطالعه بیشتر: نظافت بیمارستان در 8 مرحله؛ چرا نظافت بیمارستان اهمیت دارد؟

مزایای شستشوی مکانیزه استخر

مزایای شستشوی مکانیزه استخر

همانطور که تا الان متوجه شده‌اید، شستشوی استخر با استفاده از روش دستی و سنتی، کار بسیار سخت و طاقت‎فرسایی است و برای این کار، نیاز دارید که تعداد کارگران بیشتری استخدام نمایید. برخی از مزایای استفاده از ماشین‎آلات مکانیزه برای شستشو و نظافت استخر که می‌توانند شما را مجاب به خریداری و استفاده از آن‌ها کنند، عبارتند از:

 • شستشو و نظافت سطوح و بخش‌های مختلف در کمترین زمان ممکن؛
 • بکارگیری انواع دستگاه‌ها و ماشین‎آلات نظافتی مانند بخارشوی صنعتی، سوییپر و… برای نظافت هر چه بهتر مکان؛
 • کم شدن هزینه‌هایی نظیر هزینه کارگران، هزینه مواد شوینده، هزینه آب و…
 • استفاده آسان و راحت بدون نیاز به داشتن مهارت خاص؛
 • ارتقای سطح نظافت و بهداشت محیط؛
 • حذف راحت و بدون دردسر انواع جلبک‌ها و جرم‌های سخت؛
 • تنظیم راحت و سلیقه‌ای فشار آب و دبی؛
 • شستشوی آسان سطوحی که به راحتی برای انسان قابلیت دسترسی و نظافت را ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس : تهران - خیابان شهید مطهری - خیابان سهروردی شمالی - کوچه تهمتن - پلاک 6 - واحد 20

تلفن :09125148782 - 09121191202 - 02188754228 - 02188754229

ایمیل : info@banipak.com

 • عضویت در خبرنامه

  دریافت اطلاعات دوره ای و دعوتنامه ها

 • ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 • کلیه امتیاز سایت متعلق به بانی پاک میباشد.