دیتیلینگ چیست؟ بررسی مهم ترین نکات قبل از انجام آن - بانی پاک ماشین

دیتیلینگ چیست؟ بررسی مهم ترین نکات قبل از انجام آن

دیتیلینگ یکی از اصطلاحات تمیزشویی ماشین است که این روزها زیاد می‌شنوید. اگر با این اصطلاح آشنایی ندارید و یا اینکه می‌خواهید بیشتر در مورد آن بدانید با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید. زیرا در این مطلب قصد داریم در مورد دیتیلینگ به طور مفصل با شما صحبت کنیم. ممکن است بعضی افراد فکر کنند که دیتیلینگ به معنای همان شستشو و کارواش عادی ماشین است در حالی که معنای متفاوتی از کارواش دارد.
همانطور که می‌دانید امروزه دستگاه‌های تمیز شویی و نظافت شویی زیادی نیز برای تمیز کردن مکان‌ها و خودروهای زیادی وجود دارد که از جمله آن می‌توان به بخارشوی صنعتی اشاره کرد.

دیتیلینگ چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم در مورد جزئیات دیتیلینگ بدانیم باید با معنا و مفهوم کلی آن آشنا شویم. در واقع Detailing یک حرفه و هنر است که به وسیله آن ظاهر ماشین کاملا نو می‌شود. از طریق این کار خودروی شما کاملا نو و تمیز به چشم می‌آید. Detailing یک فرآیند فنی و تخصصی برای رفع عیوب ماشین نیست. البته که ممکن است فعالیت‌هایی مثل لیسه‌گیری، سمباده‌زنی و صافکاری جزئی نیز در آن انجام شود.
این واژه در کشورهای مختلف معانی مختلفی دارد مثلا در انگلیس به همه خدمات نظافتی خودرویی Detailing می‌گویند در حالی که در امریکا به تمیز کردن خودرو می‌گویند. به صورت کلی هدف دیتیلینگ، ترمیم و براق کردن رنگ و بدنه خودرو است به شکلی که در نگاه بیننده نو به نظر برسد.
این موضوع را به یاد داشته باشید که خودرو و ماشین شما مثل دیگر لوازم مصرفی بعد از گذشت مدت زمانی ظاهر نو و کاملا تمیز و یک دست خود را از دست می‌دهد. که برای برگشت به حالت اول و نو بودن آن بهتر است از دیتیلینگ استفاده کنید. همچنین امروزه برای نظافت مکان‌های بزرگ و خودروها به جای استفاده از روش‌های سنتی از دستگاه‌های مخصوص آن مثل سوییپر استفاده می‌کنند که برای خرید سوییپر باید از آنلاین شاپ‌های معتبر استفاده کنید.
همچنین برای خرید دیگر دستگاه‌های نظافتی مثل خرید واترجت صنعتی یا خرید جاروبرقی صنعتی بهتر است از یک آنلاین شاپ معتبر و با سابقه استفاده کنید تا بتوانید با خیال راحت از هر کدام از آن‌ها بهره ببرید.

✔️ مطالعه بیشتر: بهترین روش نظافت فروشگاه و تجهیزات مورد نیاز

مراحل انجام دیتیلینگ خودرو

مراحل انجام دیتیلینگ خودرو

واضح است که برای انجام Detailing باید یک سری مراحل را پشت سر بگذارید. در ابتدا بهتر است که قسمت بیرونی و خارجی خودرو به صورت کامل و دقیق تمیز و نظافت شود به شکلی که هیچ نوع آلودگی و کثیفی روی بدنه ماشین نباشد. برای نظافت پلاستیک و درزهای کنار شیشه، لوگو و نوشته‌های روی بدنه ماشین از یک یا چند برس مخصوص استفاده می‌کنند.
یکی دیگر از قسمت‌هایی که باید در ابتدای امر تمیز شود چرخ‌ها و زیر گلگیر ماشین است که به دلیل کثیفی زیاد باید از تجهیزات و مواد شوینده‌ی خاصی استفاده شود تا این آلودگی‌ها از بین برود. حالا نوبت به بدنه اصلی ماشین می‌رسد که به جای استفاده از اسفنج و دستمال‌های سنتی از واش میت‌ها استفاده می‌شود. در مرحله بعد بدنه و قسمت خارجی خودرو با استفاده از خمیر و روان کننده تمیز می‌شود. در این مرحله هر نوع آلودگی و کثیفی که در مرحله قبل بر روی ماشین باقی مانده باشد، از بین می‌رود. این مرحله مهم را قبل از مرحله پولیش‌کاری ماشین انجام می‌دهند.
در مرحله بعد باید پولیش‌کاری برای بدنه ماشین انجام شود. پولیش‌کاری خود یک فرآیند چند مرحله‌ای است که برای هر ماشینی با توجه به شرایط آن گریدهای مختلفی از پولیش‌کاری را برای آن انجام می‌دهند. پولیش‌کاری یک پروسه زمانبر است و در واقع زمانبر ترین مرحله Detailing است که ممکن است از چند ساعت تا چند روز به طول بیانجامد. در پولیش‌کاری خط و خش‌های سطحی، دایره‌ای، کدری، اکسیداسیون و … از بین می‌روند.
بعد از اینکه مراحل نظافت و پولیش‌کاری به اتمام رسید حالا باید سطح بدنه ماشین مورد محافظت قرار بگیرد. در این مرحله واکس به بدنه ماشین زده می‌شود، البته در بعضی موارد قبل از زدن واکس به ماشین از موادی استفاده می‌کنند تا بدنه ماشین برای زدن واکس آماده شود و جذب واکس بالاتر رود. موتور شویی نیز یکی از مراحل دیتیلینگ است که می‌تواند در ابتدا یا انتها باشد. در موتورشویی از فرچه و برس‌های مختلفی استفاده می‌شود.

✔️ مطالعه بیشتر: نکات طلایی برای نظافت آشپزخانه صنعتی که باید بدانید!

تجهیزات لازم برای دیتیلینگ خودرو

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد برای انجام دیتیلینگ خودرو از وسایل و تجهیزات قدیمی استفاده نمی‌شود. در عوض از تجهیزات صنعتی و مدرن استفاده می‌شود.
مثلا برای نظافت و تمیزکاری اولیه از واش میت‌ها استفاده می‌شود. برای انجام پولیش‌کاری معمولا از دستگاه‌های صنعتی مثل روتاری و دوال اکشن استفاده می‌کنند. واکس‌هایی که برای بدنه ماشین استفاده می‌شوند انواع مختلفی دارند که معروفترین آن‌ها کارنوبا و سنتتیک پلیمری هستند که دارای سختی و مقاومت بالا هستند و جلای بسیار زیادی دارند. البته این واکس‌ها معمولا قیمت‌های بسیار بالایی نیز دارند.

✔️ مطالعه بیشتر: نظافت هتل چگونه انجام می شود؟ بررسی مهم ترین فاکتور های آن

تفاوت کارواش و دیتیلینگ

تفاوت کارواش و دیتیلینگ

در قسمت‌های بالایی این مطلب در مورد ماهیت و معنای کلی دیتیلینگ با شما صحبت کردیم. کارواش در مورد نظافت و تمیز کردن خودرو در بخش‌های مختلف روشویی، توشویی، موتورشویی و … است. در حالی که با استفاده از دیتیلینگ خودروی شما از نظر ظاهری کاملا براق و نو به نظر می‌رسد تا حدی که اگر به دیگران قدمت ماشین خود را نگویید آن را نو تصور می‌کنند.
همچنین در دیتیلینگ ایرادات و عیوب سطحی بدنه ماشین مثل پاک کردن بعضی از خط و خش‌های ساده و سطحی رفع می‌شود در حالی که در کارواش فقط فرآیند تمیز کردن ماشین بدون هیج رفع ایرادی انجام می‌شود.
این موضوع را نیز به یاد داشته باشید که در پروسه دیتیلینگ، فرآیند نظافت و تمیز کردن ماشین نسبت به کارواش با گرید و درجه بیشتر و عمیق‌تری انجام می‌شود.

✔️ مطالعه بیشتر: اصول نظافت پارکینگ – مواردی که حتما باید رعایت کنید!

مزایا و معایب انجام دیتیلینگ خودرو

تا به اینجا در مورد ماهیت دیتیلینگ و مراحل و تجهیزات آن با شما صحبت کردیم. ممکن است با خودتان فکر کنید که اصولا این کار چه مزایا و معایبی دارد. این کار مزایای بسیار زیادی دارد از همه مهمتر اینکه ماشین شما همیشه به چشم دیگران می‌آید و مشتری برای فروش آن همیشه وجود دارد. به همین علت است که اکثر افرادی که قصد فروش ماشین خودشان را دارند حتما دیتیلینگ را انجام می‌دهند. یکی دیگر از این مزایا این است که رفع کثیفی و آلودگی در قسمت‌های مختلف ماشین باعث می‌شود که ماشین شما کمتر دچار عیب و خرابی شود.
پیشنهاد می‌شود که این کار را به تعداد زیاد و تایم‌های پشت سر هم انجام ندهید زیرا ممکن است برای رنگ ماشین ضرر داشته باشد. البته در صورتی که این کار را زیاد انجام می‌دهید بهتر است این موضوع را با مسئول دیتیلینگ در میان بگذارید تا بعضی از نکات که برای حفظ رنگ ماشین باید به آن توجه شود را رعایت کند.
یکی دیگر از موضوعاتی که باعث می‌شود تا افراد زیادی از دیتیلینگ استفاده نکنند هزینه تقریبا بالای آن نسبت به کارواش است. به این موضوع توجه کنید که در این کار، تجهیزات و مواد اولیه زیادی استفاده می‌شود که معمولا قیمت‌های بسیار زیادی دارند. در مورد مدت زمان دیتیلینگ نیز باید گفت که ممکن است از چند ساعت تا چند روز طول بکشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس : تهران - خیابان شهید مطهری - خیابان سهروردی شمالی - کوچه تهمتن - پلاک 6 - واحد 20

تلفن :09125148782 - 09121191202 - 02188754228 - 02188754229

ایمیل : info@banipak.com

  • عضویت در خبرنامه

    دریافت اطلاعات دوره ای و دعوتنامه ها

  • ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

  • کلیه امتیاز سایت متعلق به بانی پاک میباشد.